Новини

Презентація факсимільного видання «Дубенське Євангеліє ХVI століття»
Розділ: Новини
У Національному заповіднику «Софія Київська» відбулась презентація факсимільного видання Дубенського Євангеліє ХVI століття. Унікальний стародавній рукопис ігумена монастиря Чесного Хреста Арсенія з Дубна побачив світ завдяки співпраці Державного історико-культурного заповідника м. Дубно з київським видавництвом "Горобець" у межах проєкту "Повертаємо в Україну культурну спадщину" за меценатської підтримки.
Цей фоліант – маловідома пам’ятка давньої української писемності, яка є важливою історико-культурною релігійною рукописною реліквією Волині ХVI ст., видруковану копію цього рукопису доповнює блок наукових статей, які допомагають краще зрозуміти його історичне значення і контекст створення цієї пам’ятки як промовистого зразка древньої української культури.
Оригінал рукопису знаходиться в росії, як і 90% нашої української писемної спадщини, тож пам’ятка вперше факсимільно опублікована і всебічно науково досліджена.
Книгу разом із колегами представив директор Державного історико-культурного заповідника м. Дубно Леонід Кічатий. У презентації взяли участь заступник міністра культури і стратегічних комунікацій Сергій Беляєв, голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш, митрополит Рівненський і Острозький Ілларіон, представники ЮНЕСКО, духовенства, наукової спільноти, громадськості.

XХ-й Міжнародна наукова конференція «Археологія заходу України»
Розділ: Новини
Шановні колеги!
21–23 травня 2025 року у відділі археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України відбудеться XХ-й Міжнародна наукова конференція «Археологія заходу України». Організатор події: відділ археології Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України
У межах конференції передбачається постерна сесія, яка охоплюватиме розвідкові роботи і польові дослідження попередніх сезонів.
Формат проведення конференції: змішаний
У заявці просимо вказати:
• тему доповіді;
• відомості про автора із зазначенням повної адреси, місця роботи, контактних телефонів та електронної адреси (бланк заявки додається).
• розгорнуту анотацію.
Заявки на участь у конференції приймаються до 15 квітня 2025 року.
Статті, оформлені відповідно до вимог фахового збірника «Матеріали і дослідження з археології Прикарпаття і Волині», приймаються до 31 травня 2025 р.
79008 м. Львів, вул. Винниченка, 24
Відділ археології. Оргкомітет конференції
Тел.: 067 20 87 260; 067 98 70 176
E-mail: viddarch@ukr.net; nata_bnm@ukr.net
Організаційний внесок – 400 грн. Оргвнески просимо надсилати до 5 травня 2025 р. на картку Приватбанку.
Проїзд, харчування і проживання в готелі – за рахунок організації, яка відряджає. Вибір і бронювання готелів – за учасниками конференції.
Передбачається екскурсія на археологічні пам’ятки.
Джерело: Відділ археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України

Публічна лекція «Кінодіва з Варкович. Актриса Тамара Вишневська»
Розділ: Новини
2 квітня о 14:00 у відділі краєзнавства Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки відбудеться чергова публічна лекція «Кінодіва з Варкович. Актриса Тамара Вишневська». Спікер заходу – відома рівненська журналістка та краєзнавиця Світлана Калько.
Цього разу ми дізнаємося про одну з найкрасивіших жінок Європи та найталановитішу актрису 30-их років минулого століття, зірку польського та німецького кіно Тамару Вишневську. Її називали «українською Гретою Гарбо».
Поговоримо про таємниці кінозірки, яких у неї було безліч, про її малу батьківщину та родину, про її особисте та акторське життя…
Запрошуємо!
Як завжди буде цікаво!
Адреса:
м. Рівне, вул. Олександра Борисенка, 6
Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека
4-й пов., відділ краєзнавства

Презентація книги «Дорогобуж. Місто князів Дорогобузьких та Острозьких»
Розділ: Новини
30 березня о 13.00 год. в приміщенні храму Успіння Пресвятої Богородиці відбудеться презентація книги «Дорогобуж. Місто князів Дорогобузьких та Острозьких». Автор – відомий історик, мистецтвознавець, краєзнавець, художник-реставратор Державного історико-культурного заповідника Острога Микола Миколайович Бендюк.
Автор книги розкриє історію найстарішого населеного пункту Рівненщини, його найдавніший храм та ікону. Встановить де був знайдений найстаріший меч давньоруського часу. До речі, це не Пересопниця, не Острог, не Дубно, не Степань, не Дубровиця – це Дорогобуж! Зараз це маленьке село з унікальною церквою і залишками замку в якому сиділи князі київські й Острозькі. Колись це було велике столичне місто Дорогобуж, яке поєднувало Київ з європейськими містами. Через Дорогобуж проїжджали, або й жили, більшість князів з династії Рюриковичів. Змагалися за Дорогобуж князь Давид Ігорович, Володимир Мономах, та засновник москви Андрій Боголюбський. Пізніше були литовські князі та князі Острозькі. Саме про це все автор книги намагатиметься розповісти.
Зокрема, під час презентації книги можна буде оглянути як сам храм, так і колишню столицю Дорогобузького (Погоринського) князівства.
Адреса:
с. Дорогобуж, Рівненська область
вул. Зелена, 19
Церква Успіння Пресвятої Богородиці
Джерело: Старе місто. Рівне історичне

Щорічна наукова конференція «Музейна справа Волині: проблеми, перспективи, інновації»
Розділ: Новини
Шановні колеги! Запрошуємо вас до участі в щорічній науковій конференції «Музейна справа Волині: проблеми, перспективи, інновації», яка відбудеться в комунальному закладі «Рівненський обласний краєзнавчий музей» Рівненської обласної ради в жовтні 2025 р.
ОСНОВНІ НАПРЯМКИ РОБОТИ КОНФЕРЕНЦІЇ:
- Загальні тенденції розвитку музейної справи Волині. Проблеми та перспективи.
- Музейні науково-дослідні та видавничі проєкти.
- Експозиція як основа музейної комунікації.
- Особливості наукового комплектування фондів музею.
- Музейні менеджмент і маркетинг як ключові інструменти діяльності музеїв.
- Диджиталізація музейних колекцій та цифрові культурні проєкти. Віртуальний музейний простір.
- Особливості музеєфікації пам’яток історії та культури.
- Музеєфікація та меморіалізація подій російсько-української війни.
- Освітньо-виховні та просвітницько-комунікативні програми в музеї.
- Дослідники музейної справи Волині.
- Проблеми збереження культурної спадщини в умовах воєнного стану.
Офіційна мова конференції – українська, англійська, польська.
За результатами конференції планується видання збірника «Наукові записки РОКМ».
Статтю та інформацію про авторів просимо надсилати до 15 вересня 2025 р. на електронну пошту з позначкою «конференція»: rivnemuseum@ukr.net
Детальніше читайте на нашому сайті: https://museum.rv.gov.ua/.../24-naukova-konferenciya...

Лекція «Дім для подорожніх. Історія готельної справи у місті Рівне (XIX – перша половина XX століття)»
Розділ: Новини
Запрошуємо рівнян та гостей міста Рівне 26 березня о 14 годині на лекцію «Дім для подорожніх. Історія готельної справи у місті Рівне (XIX – перша половина XX століття)».
Вперше буде презентована невідома історія готельної справи у нашому місті, створена на основі архівних документів та старовинних фотографій, яку дослідила і пропонує вашій увазі рівненська краєзнавиця Людмила Леонова.
Чи знали ви, де зупинялися подорожні, коли ще не існувало сучасних готелів? Якими були перші готелі міста, скільки їх було та якими були вимоги для цих закладів? Як радянська влада змінила долю готелів, і чому після Другої Світової війни вони зникли з міського ландшафту?
А ще - про іншу, менш офіційну сторону готельного бізнесу. Ви дізнаєтеся, як деякі власники отримували незаконні прибутки, організовуючи «особливі послуги» для клієнтів, і чому ця практика була особливо поширеною.
Відкрийте для себе приховані історії – від респектабельних готелів до тіньового бізнесу, який процвітав за їхніми стінами.
Чекаємо всіх за дресою:
м. Рівне, вул. Олександра Борисенка, 6
Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека
4-й поверх, «Світлиця»