Новини

Цехміструк Ю. Народні пісні Волині
Розділ: Нові книги
Цехміструк Ю. Народні пісні Волині : фоногр. записи : 1936–1937 р. / Ю. Цехміструк. – Рівне : О. Зень, 2025. – 400 с. : іл.
Анотація: Відомому рівненському музично-освітньому діячеві Юрію Цехміструку (1895–1968) належать записи народної творчості, здійснені за допомогою фонографа в 1936–1937 роках на теренах колишнього Волинського воєводства для варшавського Центрального фонографічного архіву (усі зібрання цієї установи були знищені гітлерівцями в 1944 році), що мають не тільки історичне, але й велике джерельно-наукове значення, а проте досі залишалися не знаними. Усі 644 тексти та 204 мелодій до них оприлюднюються з уцілілих рукописів збирача вперше у точній відповідності до оригіналів; орієнтацію ж у матеріалах покликані забезпечити найнеобхідніші систематичні покажчики, а також окремий комп’ютерний додаток (CD), який, крім повторного – електронного – викладу всієї збірки, включає ще чотири позиції –текстологічно відредаговані нотні транскрипції і базу дескриптивно-аналітичних даних, зміст фоноваликів. Видання ілюстроване зокрема експедиційними фотографіями, зробленими самим збирачем, факсиміле окремих його рукописів та пам’ятними світлинами.
Етнографам, етномузикологам, етнолігивістам, діалектологам, краєзнавцям і шанувальникам фольклору.
Ознайомитися з фонографічними записами Юрія Цехміструка «Народні пісні Волині» можна у відділі краєзнавчої літератури Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Археологічні зошити з Пересопниці. Вип. 9
Розділ: Нові книги
Археологічні зошити з Пересопниці : зб. наук. ст. Вип. 9 / КЗ «Рівнен. обл. краєзн. Музей» РОР, КЗ «Культур.-археолог. центр «Пересопниця» РОР ; за ред. Б. А. Прищепи. – Рівне : Волин. обереги, 2024. – 160 с.
Анотація: Збірник приурочений до 875-річчя першої літописної згадки про Пересопницю. Опубліковано нові матеріали отримані під час археологічних досліджень на території історичної Волині. Зокрема, розкрито нові джерела до вивчення літописного міста Дубен, проведено археологічні розвідки поблизу Жидичинського Свято-Миколаївського монастиря та археологічні дослідження поля Берестецької битви. Відображено відомості про волинського археолога Володимира Шелом’янцева-Терського та одного із провідних українських церковних діячів Феодосія Софоновича.
Ознайомитися збірником наукових статей «Археологічні зошити з Пересопниці. Вип. 9» можна у відділі краєзнавчої літератури Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Калько С. На місці трьох святинь
Розділ: Нові книги
Калько С. На місці трьох святинь : нариси історії костелу Різдва Пресвятої Діви Марії і Святого Антонія Падуанського – Залу камерної та органної музики Рівненської обласної філармонії / С. Калько. – Рівне : Волин. обереги, 2024. – 190 с. : іл.
Анотація: Краєзнавче видання, яке охоплює історію рівненського костелу Різдва Пресвятої Діви Марії та Святого Антонія Падуанського від найдавніших його попередників до нового амплуа колишнього храму – Залу камерної та органної музики Рівненської обласної філармонії. Книга написана на основі зібраної авторкою упродовж кількох років інформації – з архівних документів, наукових статей, у тому числі польських авторів, спогадів старожилів і очевидців подій.
Для широкої читацької аудиторії.
Ознайомитися з книгою Світлани Калько «На місці трьох святинь» можна у відділі краєзнавчої літератури Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Синюк С. Волинь. 1920: пошесть
Розділ: Нові книги
Синюк С. Волинь. 1920: пошесть : кіноповість / С. Синюк, О. Тивонюк. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2024. – 72 с.
Анотація: Видання «Волинь. 1920. Пошесть» авторства Сергія Синюка та Олесі Тивонюк – це захоплююча кіноповість, яка розгортається на тлі радянсько-польської війни та епідемії дифтерії у 1920 році на Волині. Головні герої, українці та поляки, звертаються до місцевих сіл з метою доставки протидифтерійної сироватки, але стикаються з великими викликами та перешкодами на шляху.
Повість пропонує авторську історію, яка відтворює події того часу та відображає героїзм та відданість людей, що стояли на варті життя своїх співвітчизників. Зацікавлення українців та поляків, а також боротьба з епідемією, створює напружену та захоплюючу атмосферу, яка залишає читачів на межі своїх емоцій та думок. Твір загалом торкається важливої теми – Української революції 1917-1921 років, демонструючи період українсько-польського союзу. Книги про збройну боротьбу цих часів є важливими для розуміння історії України та її боротьби за незалежність.
Книга отримала відзнаку на міжнародному конкурсі «Коронація слова–2021», що свідчить про її неабияку важливість та цінність для сучасного читача. «Волинь. 1920 : пошесть» буде вагомою не лише для тих, хто цікавиться історією, а й для широкого кола любителів захопливої літератури.
Ознайомитися з книгою Сергія Синюка та Олесі Тивонюк «Волинь. 1920: пошесть» можна у Волинській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки.
Джерело: Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки

Наукові записки Рівненського обласного краєзнавчого музею. Вип. 22
Розділ: Нові книги
Наукові записки Рівненського обласного краєзнавчого музею. Вип. 22 : матеріали Всеукраїнської наукової конференції «Культурна спадщина в умовах війни: виклики та стратегії збереження»/ упор. О. Яремчук, О. Морозова. – Рівне, 2024. – 203 с. : іл., табл.
Анотація: У збірнику опубліковані матеріали, які відображають культурну спадщину в умовах війни та стратегії їх збереження. В основному розділі розміщені історико-краєзнавчі дослідження з археології, релігії, етнографії та літературознавства. Розділ «Музеєзнавство та музейна справа» присвячений збереженню, підтримці, реставрації та консервації пам’яток культури. Низка досліджень проілюстровані фотографіями, таблицями.
Видання розраховане на докторантів, викладачів, аспірантів, магістрів, істориків, археологів, культурологів, етнологів, фольклористів, етнографів, мистецтвознавців, музейних працівників, учителів, краєзнавців, художників, а також молодих дослідників, які роблять перші кроки у створенні нових знань.
Ознайомитися зі збірником «Наукові записки Рівненського обласного краєзнавчого музею» можна на сайтах «Рівненського обласного краєзнавчого музею»та «Історична Волинь».

Долганов П. Життя і загибель єврейської громади Здолбунова
Розділ: Нові книги
Долганов П. Життя і загибель єврейської громади Здолбунова / П. Долганов. – Рівне : Волинські обереги, 2024. – 328 с.
Анотація: Ця книга відкриває маловідомі сторінки історії Здолбунова, присвячені єврейській громаді першої половини ХХ століття. У виданні детально розповідається про створення та життя громади, її співіснування з українцями, поляками та чехами, а також про трагічні події Голокосту, що призвели до повного знищення єврейської громади міста. Намагаючись передати деталі минулого, автор розлого цитує джерела, зокрема письмові й усні свідчення очевидців. Усе це – з метою максимально наблизити читача до дійсності.
Видання може бути цікавим як академічним дослідникам Голокосту й геноцидів, так і ширшому колу зацікавлених локальною історією громадян.
Ознайомитися з електронною версією книги Петра Долганова «Життя і загибель єврейської громади Здолбунова» можна на нашому сайті «Історична Волинь».
Джерела: