Фотоколекції


Костел Успіння Діви Марії

Розділ: Пам'ятки Волині

Костел Успіння Діви Марії (1890 р., за іншими даними – у 1897 р.)

м. Острог, Рівненська область

Костел Успіння Діви Марії – зведений у 1890 р. у стилі неокласицизму за проектом архітектора Віктора Петровського на пожертви князя Романа Сангушка на місці попереднього храму. Мурований костел Успіння нині знаходиться у центральній частині міста, поруч із замком, і є висотною домінантою міста.

Історія виникнення сучасного римо-католицького храму є не до кінця вивченою. Більшість дослідників вважають, що ще у XV ст. на цих землях один з представників роду князів Острозьких заснував православну церкву, яка була переобладнана 1442 р. у костел монастиря домініканців. Саме він на той час вважався найбільшим римо-католицьким храмом у місті. Упродовж XVІІІ–XІX ст. у костелі неодноразово проводилися реконструкції. У червні 1889 р. під час великої пожежі храм сильно постраждав. Новий мурований однобанний костел збудований з подовженим презбітерієм, його східна напівкругла стіна (яка вважається найбільш давньою частиною сакральної споруди) укріплена трьома контрфорсами, головний вхід прикрашений чотирьохколонним портиком, який увінчаний трикутним фронтоном, храм з арковими віконними прорізами характеризується чіткою хрещатою композицією як у плані, так і у об'ємно-просторовому відношенні. На вимогу тогочасної царської адміністрації він повністю відрізняється від свого попередника, який був споруджений у бароковому стилі. Крім того, у інтер'єрі нового храму спостерігається висотне розкриття купольного простору. Його північний, східний і західний об'єми перекриті напівциркульними склепіннями, а південний – хрестоподібним.

Після закінчення Другої світової війни, коли поляків примусово виселили у Польщу, костел не функціонував за своїм призначенням, згідно з розпорядженням радянської влади у його приміщенні спочатку розмістили зерносховище, а потім – спортивну школу. Лише після реєстрації римо-католицької громади у 1989 р. у храмі знову відновилися богослужіння.

Джерело: Державний історико-культурний заповідник міста Острога

2024-08-28