Ікона «Холмська чудотворна ікона Богородиці»
Розділ: Волинська ікона
Ікона «Холмська чудотворна ікона Богородиці» (ХІ ст.)
м. Луцьк, Волинська область
Ікона належить до іконографічного типу Дексіократуса (грец. Пра- воручиця), в основі якого уподібнення Богоматері до скінії, тобто церкви, де Христос як первосвященик править літургію та приносить самого себе у жертву. Напівлежача поза Ісуса є прообразом зображення Христа у гробі та Його воскресіння. Ікона вражає особливою проникливістю образу та неперевершеними художніми якостями. Витончені лики Богоматері та Ісуса сповнені м’якості і теплоти. Зеленкувато-оливковий санкир на лику Марії просвічує крізь жовтувате вохрення. Лик Христа світліший, з інтенсивною підрум’яною. Кіновар’ю написані вуста та монограми на золоченому тлі. Глибоко-вишневий «імператорський» пурпур мафорію Богородиці благородно поєднується із золотом асисту на гіматії Христа. У сумному погляді Богородиці на Дитя вираз світлої печалі, ясними очима Син зазирає у бездонні у своїй доброті очі Матері.
На звороті ікони напис «КҮПАРІСЕ сиреч понаш [ему] ЦИПРИСЪ», виконаний пізнім уставом і, ймовірно, датується XVII ст. На поручах і мафорії Богородиці розміщуються три золоті прямокутні і срібна округлої форми пластини, виконані у техніці перегородчастої емалі. Колір емалей синій, блакитний, червоний, білий.
Розмір: 96,5 х 66,5
Матеріали і техніка: дерево (кипарис), левкас, темпера, золото, срібло, золочення, емалі
Джерела:
Василевська С. Холмська чудотворна ікона Богородиці [Електронний ресурс] / С. Василевська, А. Вигодник // Волинська єпархія Православної Церкви України : [сайт]. – Режим доступу: https://www.pravoslaviavolyni.org.ua/stattia/105-kholmska-chudotvorna-ikona-bohorodytsi/. – Назва з екрану.
Холмська чудотворна ікона Богородиці // Музей Волинської ікони [книга-альбом]. – Київ : АДЕФ-Україна, 2016. – С. 36–37 ; іл.
Див. також: