Ікона «Спас у Славі»
Розділ: Волинська ікона
Ікона «Спас у Славі» (перша пол. XVI ст.)
м. Луцьк, Волинська область
3a давньою традицією зображення вміщене в заглиблення на лицевій поверхні іконної дошки, яке називається ковчегом (ст.-слов. ящик, скриня) – особливим сакраментальним сховищем священного образу.
Ікона представляє народну течію у волинському іконописі ХVІ ст. Вона відзначена площинністю і лінійною стилізацією з перевагою графічного контуру. Схематично, спрощено трактовані престол і небесні сили, які виконані тонкими чорними лініями з моделюванням крил та облич білим кольором. Різка чорна лінія, що окреслює риси лику Христа, надає йому суворого виразу. Графічно виділені і складки одягу Спаса з рідкісним для українського малярства зіставленням зеленого та фіолетового кольорів. Фіолетовий колір хітону, який утворюється шляхом змішання основних кольорів червоного і синього, символізує тілесні муки і страждання Сина Божого. Зелений колір гiматію символ вічного життя і перемоги над смертю.
Розмір: 120 x 80
Матеріали і техніка: дерево, левкас, темпера, золочення
Походить з Волині
Джерела:
З колекції Музею волинської ікони: «Спас у Славі» [Електронний ресурс] // Волинський краєзнавчий музей : [сайт]. – Режим доступу: https://volyn-kray-mus.at.ua/news/z_kolekciji_muzeju_volinskoji_ikoni_ikoni_spas_u_slavi/2020-04-14-2225. – Назва з екрана.
Спас у Славі // Музей Волинської ікони [книга-альбом]. – Київ : АДЕФ-Україна, 2016. – С. 52–53 ; іл.
Див. також: