Фотоколекції


Ікона «Розп’яття»

Розділ: Волинська ікона

Ікона «Розп’яття» (поч. XVII ст.)

м. Луцьк, Волинська область

Іконографія образу відображає євангельські оповіді про мученицьку смерть Ісуса Христа на хресті (Мт. 27,33-56; Мр. 15,22-41; Лк. 23,33-49; Ін. 19,17-37).

Монументальна ікона демонструє перехідний характер від традицій XVI ст. до нового стилю. За православною традицією Спаситель зображується з розкинутими прямими руками і відкритими долонями, ніби закликає у Свої обійми весь Всесвіт. Його вигляд виражає Божественний спокій. Але пізнє Середньовіччя приносить в іконографію зображення тернового вінця, ран і крові. Напис на табличці відтворений за свідченнями чотирьох євангелістів «Ісус Назорей Цар Іудейський». Сонце і місяць символізують Новий і Старий Заповіти та сутність Ісуса Христа – Бога і людини. Скорботність поз предстоячих Богородиці і Марії, Іоана та сотника Лонгина посилюється покірливим виразом облич і непорушним спокоєм постатей. Під розп’яттям зображена Голгофа з черепом Адама, який омивається кров’ю Христа, позбавляючи все людство від гріховної скверни і даруючи можливість спасіння.

Розмір: 126 x 94

Матеріали і техніка: дерево, левкас, темпера, сріблення

Походить з церкви Святого Миколая с. Борочиче Горохівського району

Джерела:

Василевська С. Ікона «Розп’яття» [Електронний ресурс] / С. Василевська // Волинська єпархія Православної Церкви України : [сайт]. – Режим доступу: https://www.pravoslaviavolyni.org.ua/stattia/79-ikona-rozpiattia/. – Назва з екрану.

Розп’яття // Музей Волинської ікони [книга-альбом]. – Київ : АДЕФ-Україна, 2016. – С. 66–67 ; іл.

Див. також:

Волинський краєзнавчий музей

Музей Волинської ікони

2024-09-25