Товариство «Волинь» та Інститут Дослідів Волині : 75 років від часу створення

Розділ: Визначні події

26 листопада 2024 року виповнюється 75 років від часу створення Товариства «Волинь» та Інституту Дослідів Волині у Вінніпезі

26 листопада 1949 року у будинку Колегії Св. Андрея у Вінніпезі (Канада), з метою наукового дослідження Волинської землі було засноване представниками української діаспори Товариство «Волинь» та Інституту Дослідів Волині. У 1950 р. були створені перші філії Товариства у США і Канаді. Також, ініціативна група у перші роки існування Товариства здійснювала підготовчу роботу по створенню на його базі науково-дослідної інституції, яка б стала продовжувачем традицій «Товариства дослідників Волині», що діяла на українських землях у 1900–1920 роках. 15 серпня 1951 р. на засіданні дирекції «Інституту» було вирішено організувати науково-популярний збірник волинезнавства «Літопис Волині». Перше число «Літопису» побачило світ 1953 р. в Аргентині, у друкарні видавця з Буенос-Айреса, волинянина Степана Кравця. У збірнику вийшла низка наукових розвідок, спогадів, документів. З кожним наступним виданням «Літопису» ставала все різноманітнішою його тематика, до написання статей залучалися нові автори, ширше висвітлювалися події, що відбувалися в Україні. Висвітлювалися також питання етнографії, історії, географії, природи, населення, господарства Волині, релігійне життя, культура, літературознавство, велися рубрики з філателії, нумізматики. Окрім видання збірників «Літопис Волині» (всього побачило світ 20 випусків), Товариство «Волині» з самого початку своєї діяльності започаткували видання бібліотеки «Літопису Волині», яка крім праць з історії краю включала твори відомих письменників, державних діячів, що присвятили своє життя боротьбі за волю України, а також спогади і мемуари. Це дослідження І. Левковича, С. Килимника, О. Цинкаловського, Є. Пастернака, Т. Бульби-Боровця, С. Ярмуся, Ф. Онуфрійчука, В. Трембіцького та ін. З Товариством «Волинь» та його «Інститутом» тісно співпрацював видатний письменник волинянин Улас Самчук. У червні 1996 р. останній голова Товариства «Волинь» та «Інституту Дослідів Волині» Сергій Радчук відвідав Україну. Зокрема, Волинь та Луцьк. Йому та Іллі Онуфрійчуку Вчена рада Волинського державного університету імені Лесі Українки присвоїла звання почесних професорів. Тоді ж було підписано угоду про створення на базі історичного факультету Волинського державного університету філіалу «Інституту Дослідів Волині». Нині, у фондах Державного архіву Волинської області зберігається архів Товариства «Волинь» та «Інституту Дослідів Волині», з великою масою різноманітних матеріалів.

В грудні 1999 р. у Вінніпезі відбулося останнє спільне засідання Товариства «Волинь» та «Інституту Дослідів Волині». Сергій Радчук, підбиваючи підсумки пройденого за півстоліття шляху, зазначив, що обидві волинезнавчі інституції успішно справилися з покладеною на них історичною місією і з почуттям виконаного обов’язку завершують свою діяльність. Причиною ліквідації організацій став відхід за віком від діяльності Товариства «Волинь» та Інституту Дослідів Волині його батьків-засновників. Нове ж покоління україномовних канадців через асиміляцію мали вже інші пріоритети. «Я щасливий, що справу волинян у діаспорі, тепер гідно продовжують дослідники і краєзнавці етнічної Волині», – зазначив у прощальному виступі останній голова Товариства «Волинь» та Інституту Дослідів Волині. Однак, не заперечно, що важливу історичну місію з незалежного, непідконтрольного радянському (російському) окупаційному режиму дослідження Волині дані організації виконали.

Література

Інститут Дослідів Волині та Товариство «Волинь» у Вінніпезі : до 60-річчя заснув. : зб. матеріалів міжнар. наук.-практ. конф. з нагоди ювілею 60-річчя заснув. Ін-ту дослідів Волині та Т-ва «Волинь» у Вінніпезі. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2010. – 152 с.

Костриця М. Товариство «Волинь», Інститут дослідів Волині у Вінніпезі та їх внесок у скарбницю волинознавства / М. Костриця, С. Радчук // Житомирщина на зламі тисячоліть : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К. – Т. 21. – С. 26–29.

Костриця М. Ю. Товариство дослідників Волині: історія, діяльність, постаті / М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К., 2001. – 360 с.

Товариство «Волинь» у Вінніпезі вшанувало пам’ять своїх земляків // Літопис Волині . – Вінніпеґ : Ін-т Дослідів Волині, 1990. – Ч. 16. – С. 157–159.

2024-11-25