Презентація відреставрованої картини Йозефа Менціни-Кжеша «Битва під Оршею» (1884 р.)

Розділ: Новини

17 грудня 2024 р. о 12:00 год. в актовій залі Рівненського обласного краєзнавчого музею відбудеться презентація відреставрованої картини Йозефа Менціни-Кжеша «Битва під Оршею» (1884 р.).

Картина Йозефа Менціни-Кжеша «Битва під Оршею» експонувалася в музеї з 2001 року і довгий час була відома під назвою «Битва під Кірхольмом». Завдяки науковим дослідженням у 2004 р. була встановлена теперішня назва роботи художника. На жаль, ще не встановлено, коли і як картина потрапила до музею. Відомо лише те, що вона була серед експонатів уже в грудні 1941 р., оскільки фігурує в описі музейних речей того часу. У період Другої світової війни картина потрапила до одного з готелів міста, а у 1946 р. повернулася назад до музею, зберігалася у фондовому сховищі і довгий час не була представлена в експозиції. Неозброєним оком було видно, що картина потребувала термінової та дороговартісної реставрації. 3 листопада 2020 року була підписана угода між фондом «Корона князів Острозьких», Рівненським обласним краєзнавчим музеєм та реставраційними майстернями Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника щодо реставрації картини «Битва під Оршею». За фінансової підтримки Благодійного фонду, київськими реставраторами були здійснені роботи з відновлення полотна. 10 грудня картина повернулася до музею.

Автор роботи Йозеф Менціна-Кжеш (1860–1934) представник краківської школи мистецтв, відомий як талановитий портретист та автор історичних картин. Учень школи відомого польського художника Яна Матейка. Під його впливом, художник у 1884 р. створює одну з найкращих своїх історичних картин «Битва під Оршею». Полотно великого розміру 150х350 см. Картина зображає битву під містечком Орша, у Білорусії, на берегах Дніпра, яка відбулася 8 вересня 1514 р. між об’єднаними польсько-литовськими силами на чолі з князем Костянтином Івановичем Острозьким і військом великого московського князя Василія ІІ.

На захід запрошені реставратори з Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, художники, мистецтвознавці, науковці, музейники, громадські діячі.

Джерело: Рівненський обласний краєзнавчий музей

2024-12-11