Фотоколекції


Ікона «Почаївська Ікона Богородиці»

Розділ: Волинська ікона

Ікона «Почаївська Ікона Богородиці» (1757)

м. Луцьк, Волинська область

Одним з іконографічних типів Богородиці є зображення Елеуса (грец, милостива): Богоматір з ніжністю і сумом у очах пригортає до себе Богодитину. Цей варіант зображення був запозичений із Візантій і поширився у Західній Європі та в Україні.

До типу Елеуса відноситься Почаївська ікона Богородиці. Оригінал був привезений у 1597 році константинопольським митрополитом Неофітом і подарований володарці Почаєва Анні Гойській, яка передала образ до монастиря, де він прославився багатьма чудесами. Художники писали численні копії з шанованої ікони.

Автор даного твору, зберігаючи деталі іконографії, дещо відходить від канонічного зображення ликів Богоматері та Ісуса, робить їх округлими і повновидими, наділяє маленькими очима і яскравим рум’янцем.

Розмір: 110 х 74

Матеріал і техніка: дерево, левкас, темпера, гравіювання, сріблення

Походить з церкви Покрову Пресвятої Богородиці с. Деревок Любешівського району

Джерела:

Волинська ікона XVI–XVIII століть : каталог / Автори-упорядники: А. Вигодник, С. Василевська. – Луцьк : Вежа-Друк, 2018. – 467 с., іл. – (Серія «Колекції Волинського краєзнавчого музею» ; вип. 14)

Старовинний образ із поліського села є класичним взірцем Почаївської ікони Богородиці для Волині [Електронний ресурс] // Район.Історія : [сайт]. – Режим доступу: https://history.rayon.in.ua/news/725715-starovinniy-obraz-iz-poliskogo-sela-e-klasichnim-vzirtsem-pochaivskoi-ikoni-bogoroditsi-dlya-volini. – Назва з екрана.

Текст та ілюстрація з книги:

Почаївська Ікона Богородиці // Музей Волинської ікони [книга-альбом]. – Київ : АДЕФ-Україна, 2016. – С. 240–241 ; іл.

Див. також:

Волинський краєзнавчий музей

Музей Волинської ікони

2025-03-20