Фотоколекції


Ікона «Свята Параскева»

Розділ: Волинська ікона

Ікона «Свята Параскева» (XVIII ст.)

м. Луцьк, Волинська область

За стилістично-образним вирішенням ікона стоїть на межі професійного і народного живопису. Канонічне зображення мучениці з хрестом і пальмовою гілкою у руках доповнене деталями жіночого костюму XVIII ст.: з-під плаща, який огортає тендітні плечі і руки молодої дівчини, виглядають пишні рукави з перехватами і мереживними манжетами; яскраве, у кілька рядів намисто прикрашає шию Святої; у вухах – сережки; масивна з «каменями» брошка скріплює кінці плаща. Витончені риси лику з великими і виразними очима, кучеряве густе волосся, розсипане по плечах, вузькі з довгими пальцями кисті рук творять чарівний образ юної християнки.

Розмір: 106 х 75

Матеріал і техніка: дерево, левкас, темпера, гравіювання, сріблення, золочення

Походить з церкви Різдва Пресвятої Богородиці с. Чорніїв Турійського району

Джерела:

Волинська ікона XVI–XVIII століть : каталог / Автори-упорядники: А. Вигодник, С. Василевська. – Луцьк : Вежа-Друк, 2018. – 467 с., іл. – (Серія «Колекції Волинського краєзнавчого музею» ; вип. 14)

Вигоднік А. Ікони «Святої Параскеви П’ятниці» з колекції Музею волинської ікони / А. Вигоднік, Л. Карпюк // Минуле і сучасне Волині та Полісся. Народна культура і музеї : наук. зб. Вип. 44 : матеріали Четвертої Всеукраїнської науково-етнографічної конференції, присвяченої 80-річчю від дня народження Олекси Ошуркевича, 16–17 квіт. 2013 р., м. Луцьк / упоряд. Є. І. Ковальчук, Л. А. Мірошниченко-Гусак. – Луцьк, 2013. – С. 222–227.

Текст та ілюстрація з книги:

Свята Параскева // Музей Волинської ікони [книга-альбом]. – Київ : АДЕФ-Україна, 2016. – С. 252–253 ; іл.

Див. також:

Волинський краєзнавчий музей

Музей Волинської ікони

2025-03-21