Церква Вознесіння Господнього
Розділ: Архітектура Тернопільщини
Церква Вознесіння Господнього (1530)
селище Вишнівець, Кременецький район Тернопільська область
Церква Вознесіння Господнього (замкова церква, призамкова церква) – діюча мурована церква в селищі Вишнівець, є пам’яткою архітектури місцевого значення.
Історичний відлік православ’я у Вишнівці йде з початку XV століття, коли в документах був згаданий перший його дерев’яний храм. У 1494 року храм був знищений пожежею турецько-татарської атаки. Нова кам’яна святиня, закладена родоначальником Вишневецьких Михайлом Васильовичем Збаразьким, стала передвісником і переродженням храму вже в новому обличчі і на новому місці – біля підніжжя фамільної резиденції. Його сини в 1530 році на честь Вознесіння Господнього звели церкву під стать замку – з потужними кам’яними стінами і вузькими вікнами-бійницями. Призамковий храм став не тільки дороговказною зіркою віри могутнього роду, а й усипальницею всіх православних Вишневецьких. В її підземеллях поховані одні з найбільших покровителів православ’я – княгиня Раїна Могилянка разом зі своїм чоловіком Михайлом Михайловичем Вишневецьким. Навіть грізний Ярема Вишневецький, що став католиком, не посмів зруйнувати храм, де були поховані його батьки.
Багате на бурхливі подій XVII століття, коли Вишнівець не раз ставав епіцентром бойових зіткнень турецьких, татарських, козацьких, російських загонів з військами польської корони, майже не торкнулося храму над Горинню. Останній з Вишневецьких – Михайло Сервацій (1680–1744) в запалі грандіозної перебудови палацу і перетворенні оточуючого його парку не залишив своєю увагою Вознесенську церкву, піднісши їй в дар цінну давньоруську ікону придбану ним під час шведського походу в листопаді 1704 року. Майже півтора століття храм у Вишнівці перебував під благодатним захистом покровительства роду Мнішеків, поки не був переданий православній громаді. В 1872–1873 роках було проведено капітальний ремонт, замінивши дзвони, позолотивши іконостас і надбудувавши над бабинцем дзвіницю. Церква набула не характерних для українських храмів архітектурних особливостей. Над притвором з’явилася шатрова дзвіниця характерна для російських церков, які в ті часи будувалися за проектом придворних російських архітекторів І. В. Ніколая, К. А. Тона. Нава зберегла традиційний для українських православних храмів купол з хрестом у вершині. Над вівтарем також є купол значно меншого розміру. Церква прямокутна в плані тридільна з не характерним для український храмів великим за розміром притвором, який більший за розмірами за бабинець. Наприкінці ХІХ ст. тодішній власник маєтку граф Володимир де Броель-Платер, який дуже цікавився старовиною, відкрив гробниці Вишневецьких і побачив там багаті поховальні шати та останки збережені завдяки вдалому бальзамуванню. Легенда розповідає, що в підземній крипті були безцінні скарби. Ці перекази стали стимулом для вандалів, які розкопували та плюндрували поховання у ХХ ст., коли храм став недіючим. За часів комуністичної влади, частина приміщення Вознесенської церкви була пристосована під склад, а інша частина під тир. Забуття тривало три десятиліття, і лише з набуттям Україною незалежності в 1991 році силами місцевої громади тут були розпочаті відновлювальні роботи, які проводилися без контролю з боку фахівців-архітекторів, що призвело до заливання бетоном поховань Вишневецьких у вівтарній крипті. На схилі біля церкви зберігся невеликий старовинний православний цвинтар з характерними кам’яними хрестами. Очевидно, що раніше він був набагато більший, але у наш час обмежений навколишньою забудовою. З клірової відомості відомо, що територія цвинтаря у 1923 р. була приблизно дві десятини.
Сьогодні церква Вознесіння Господнього є чинною і попри свої втрати, залишається історико-архітектурною пам’яткою національного значення. Її меморіальний характер, пов’язаний з князями Вишневецькими – одним з найзначніших родів в історії України, що зобов’язує не лише зберегти її фізичне буття, а й сакральність, яку вона несла людям впродовж століть свого існування.
Джерела:
Текст та ілюстрації:
Призамкова церква [Електронний ресурс] // Вишнівецька територіальна громада : [сайт]. – Режим доступу: https://vyshnivetska-gromada.gov.ua/temple#!. – Назва з екрана.
Церква Вознесіння Господнього у Вишнівці [Електронний ресурс] // Вишнівецька територіальна громада : [сайт]. – Режим доступу: https://vyshnivetska-gromada.gov.ua/archives/20573. – Назва з екрана.