Фотоколекції


Церква святої Параскеви

Розділ: Архітектура Волині

Церква святої Параскеви (1723)

смт. Луків, Ковельський район Волинська область 

Церква святої Параскеви пам’ятка архітектури національного значення. Ансамбль представляє рідкісний приклад поєднання мурованої споруди в стилі раннього бароко з дерев’яною дзвіницею, виконаною у традиціях народного зодчества.

Храм Святої Великомучениці Параскеви вперше згадується у податкових реєстрах 1510 року як православна церква у с. Луків, а від 1564 р. – містечку Мацеїв. А з 1620 р. у реєстрі духовенства Любомльської протопопії дієцезії Холмської церква зазначена уже як уніатська. Під час шведської війни 1706 р. будівля згоріла разом з палацом і майже усім містечком. На місці церкви збудували тимчасову каплицю, а 1723 року тут постала дерев’яна дзвіниця і нова мурована святиня, архітектура якої близька до західної костельної і «Люблінського ренесансу». З 1875 р. святиня була приписана до Успенської церкви Лукова, а до того часу була самостійною.

Церква – цегляна, оштукатурена, зального типу. Накрита високим двосхилим дахом, який увінчаний сигнатуркою, щипці з бароковими хвилястими фронтонами і обелісками по кутах, площина стін розчленовується пілястрами та завершується розкріпованим карнизом. Церква Святої Параскеви – тридільна будівля, що складається з просторої прямокутної нави, перекритої циліндричним склепінням з розпалубками, майже однакової з нею за шириною й висотою півкруглої апсиди та значно нижчого притвору. У західній частині нави два восьмигранні стовпи підтримують хори. Елементами оздоблення фасадів нави є пілястри, які підкреслюють її кути і членують площини стін, а також розкріпований над пілястрами багатопрофільний вінцевий карниз. Західний фасад декоровано щедріше: площину високого трикутного щипця, який його завершує, прикрашає композиція з двох профільованих пілястр, об’єднаних карнизом, над яким у центрі вміщено зображення святої Параскеви. Кути щипця акцентовані чотиригранними невисокими обелісками. Цікаво, що трикутний щипець притвору має ідентичне за характером оздоблення, але всі елементи його декору значно меншого розміру.

Дзвіниця розташована на межі церковної ділянки. Дерев’яна, квадратна в плані, триярусна, з шатровим завершенням, яке покрите ґонтом. Перший ярус утворює опасання на кронштейнах, другий і третій оперезані характерною для народного будівництва дерев’яною аркатурою. У нижньому рубленому ярусі дзвіниці, вертикально обшитому дошками, розташовується наскрізний прохід на церковне подвір’я. Піддашок великого виносу між першим і другим ярусами підтримують кронштейни. Кожна грань другого ярусу має вигляд чотирипрогонової, а верхнього ярусу – трипрогонової аркади. Перехід від другого до третього ярусу також вирішений у вигляді піддашка. Верхній ярус завершується багатопрофільним карнизом, а увінчується чотиригранним наметом. Як і між’ярусні піддашки, він теж покритий ґонтом. Точно знайдені пропорції, співвідношення між висотами трьох ярусів та їх розмірами в плані, малюнок аркад і профілювання їх стовпчиків свідчать про високий професіоналізм народних майстрів.

Джерела:

Текст та ілюстрації:

Годованюк О. М. Монастирі та храми Волинського краю / О. М. Годованюк. – Київ : Техніка, 2004. – 173 с.

Москалюк І. 300 років від часу побудови церкви Святої Параскеви в смт Луків, тепер Ковельського району, пам’ятки архітектури національного значення / І. Москалюк // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2023 рік / ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, А. А. Понагайба. – Луцьк, 2022. – С. 250–252.

Церква св. Параскеви: карта, опис [Електронний ресурс] // Дримба : [сайт]. – Режим доступу: https://drymba.com/uk/1032537-tserkva-paraskevy-lukiv-volynska. – Назва з екрана.

Церква Святої Великомучениці Параскеви (Луків) [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія : [сайт]. – Режим доступу: https://surl.li/kokpzj. – Назва з екрана.

2025-04-02