Фотоколекції


Аптека-музей

Розділ: Архітектура Волині

Аптека-музей (1845)

м. Луцьк, Волинська область

Аптека-музей – найдавніша аптека міста Луцька.

Кам’яниця, де зараз розташована аптека-музей, була збудована в кінці XVIII століття. У 1845 р. вона зазнала пожежі. Тоді ж хімік-аналітик Адам Злоцький та його брат Петро відремонтували будівлю й розмістили там аптеку. В підвалах було сховище медикаментів, лабораторія. У наземній частині – кабінет власника, торговий зал, житлові приміщення. Зберігалися в аптеці старовинні латинські, німецькі, польські книги з рецептами виготовлення ліків, а також багато обладнання для приготування ліків у лабораторії.

У першій половині XX століття тут виготовляли 50–55 найменувань мазей, 25–30 настойок, 15–20 сиропів. Для виготовлення ліків використовували близько 220 найменувань рослин. Збором та підготовкою рослин займалися працівники аптеки. У 1935 р. біля аптеки на глибині 110 м була зроблена свердловина, з якої отримували мінеральну воду. Тут також заправляли воду солодкими фруктовими сиропами, привезеними із Палестини та Німеччини. Пізніше в аптеці виготовляли власні концентрати із лимонів та поліської журавлини.

На початку ХХІ ст. у цьому закладі було створено музейну експозицію. Аптека-музей є одноповерховим будинком із двоповерховими підвалами з циліндричними склепіннями. Головний фасад має три вікна та вхід. Його декоровано кованими елементами, ґратками на вікнах, ліхтарями. Вікна мають лиштву. Весь будинок по периметру обрамлений карнизами складного профілю. Дах двосхилий з червоним металочерепичним покриттям. Підвальні приміщення споруди дуже цікаві, хоча в експозицію не входять. Музейна частина аптеки розташовується у двох наземних приміщеннях – торговому залі та кабінеті директора. У них збережено старовинний інтер’єр аптеки. Берестові шафи, розміщені у залах, виготовлені 150 років тому. Під стелею на шафах – погруддя Сократа й Гіппократа. В кабінеті директора експозиція включає аптечний посуд XV—XVII століть, старовинні рецепти, документи. В аптеці зберігається гербарій лікарських рослин із 1942 року.

Джерела:

Текст та ілюстрації:

Колесо історії. Аптека-музей в Луцьку [Електронний ресурс] // Хроніки Любарта : [сайт]. – Режим доступу: https://www.hroniky.com/news/view/11289-koleso-istorii-apteka-muzei-v-lutsku. – Назва з екрана.

Котис О. Таємниці Луцької аптеки-музею / О. Котис // Волинські новини. – 2018. – 15 берез. – С. 22.

Луцький музей-аптека [Електронний ресурс] // Мій дім Україна : [сайт]. – Режим доступу: https://mydim.ua/companies/museum/pharmacy-museum/. – Назва з екрана.

2025-04-03