Равчук Григорій Романович – краєзнавець, етнолог, фольклорист : 130 років від дня народження

Розділ: Визначні події

20 квітня 2025 року виповнюється 130 років від дня народження Григорія Романовича Равчука – краєзнавця, етнолога, фольклориста, науковця Острозького краєзнавчого музею.

Народився Григорій Романович Равчук 20 квітня 1895 року в с. Борисові Ізяславського району Хмельницької області. Його батьки – Анастасія та Роман – походили із заможних православних селян. Маючи потяг і можливості до навчання, майбутній історик почав його в Борисівській церковно-приходській школі. Закінчивши її з відзнакою, він отримав рекомендацію для навчання у гімназії. Протягом 1905–1913 рр. навчався в Острозькій чоловічій гімназії. З 1913–1918 рр. навчається на історичному відділенні історико-філологічного факультету університету Св. Володимира. Після отримання вищої освіти працює викладачем української мови в Богуславській гімназії. Через деякий час завідує Борисівською чотирикласною школою. У 1923 р. переїздить до м. Острога, де обіймає посаду секретаря Острозького товариства «Просвіта». З 1924 р. працює учителем української мови та літератури в м. Бровари Київської області. В цей період зацікавлюється історією, зокрема етнологічними процесами під впливом Етнографічної комісії ВУАГІа в освоєнні програм, методик академіка А. М. Лободи, етнографа, фольклориста В. Г. Кравченка. Григорій Романович починає вивчати матеріальну культуру, легенди, перекази, свята, обряди та фольклор волинських сіл та містечок. Його матеріали публікуються в «Етнографічному віснику», який видавався у Києві. Після такого плідного етапу своєї діяльності, яка була розцінена як «прояви націоналізму», етнологу довелось на деякий час відмовитись від дослідницької роботи. Тому з 1931 р. він працює в тресті «Кузбас-вугілля», потім з 1935 р. – рахівником будівельної контори у Чернігові. Деякий час займався сільським господарством: був обліковцем в с. Талка Архангельської області. З 1937 р. Геогрій Равчук зазнає репресій, причиною яких послужила його участь у товаристві «Просвіта» в першій половині 1920-х рр. 1944 р. Равчук повертається з Сибіру в с. Борисів. З 1949 р. досвідчений етнолог починає працювати рахівником в Острозькому музеї. У цей час він знайомиться із здобутками Острозького краєзнавства, вивчає історію краю – ним збираються нові етнологічні матеріали, виникають нові ідеї. В 1956 р. Григорій Романович обіймає посаду наукового працівника музею. Незважаючи на перешкоди, досвідчений музеолог 1958 р. впорядковує та видає «Путівник по історичних пам’ятках м. Острога». Подібні путівники з ідентичною назвою були видані в 1960, 1961 та в 1964 роках. У 1960 р. вийшла з друку книга Григорія Равчука «Острог і його околиці» в серії «Нариси з історії західноукраїнських міст і сіл». 1968 р. дослідник виходить на пенсію. Незважаючи на вік, він продовжує досліджувати минуле Волині, зокрема Острога, робота в цьому напрямку виявилась найбільш плідною. 6 квітня 1986 р. життєвий шлях, як відзначив П. Ю. Карчевський «музейного працівника від Бога» Г. Р. Равчука раптово закінчився.

Своїми дослідженнями: історичними, етнологічними, роботою в галузі музеєзнавства Геогрій Романович Равчук значно збагатив історіографію Острогіани та Волиніани, доклав багато зусиль для популяризації історії краю.

Література

Історія музейництва, пам’яткоохоронної справи, краєзнавства і туризму в м. Острозі і на Волині : наук. зб. Вип. 1. / Управління культури Рівненської обласної державної адміністрації ; Державний історико-культурний заповідник м. Острога ; Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка. – Острог, 2006. – С. 270.

2025-04-17