Костриця М.Ю. Роль товариства дослідників Волині у розвитку культурно-національного руху на початку XX ст.
Розділ:
Освіта та наукове життя краю
Мова документу: українська
Рік видання: 2003
Костриця М.Ю. Роль товариства дослідників Волині у розвитку культурно-національного руху на початку XX ст. / Костриця М.Ю. // Краєзнавство. - 2003. - 1. - С. 65-69. - Режим доступу:
Анотація:
Протягом багатьох століть Волинь, перебуваючи під гнітом чужоземних поневолювачів, зазнавала постійних утисків не тільки в адміністративно-економічному, але й в національно-культурному відношенні. Особливо згубним для українців-волинян, як зрештою і для всієї України, виявилося ХІХ ст. з його нещадним наступом царизму на розвій української національної культури: офіційна заборона українського друкованого слова, викладати і навчати рідною мовою, "наукове" заперечення існування української нації як такої, значне цілеспрямоване посилення русифікації.
Початок ХХ ст. приніс ширші можливості для реалізації української національної ідеї. Внаслідок буремних революційних подій у 1905 р. цар своїм Маніфестом від 17 жовтня дав деякі свободи для українського слова, що і спричинило появу на підросійській Україні ряду національно-культурних організацій. Пожвавлюється українська інтелігенція і на Волині. Найбільш свідомі члени ТДВ, які репрезентували собою цвіт місцевої української інтелігенції, стали ініціаторами та активними учасниками політичного i соціального оновлення України.
Джерело: