Відеотека

Лекція Богдана Прищепи «Загадки Басівкутського городища. Погоринські міста Х-ХІІІ століття»

Розділ: Історія міст і сіл , Дослідники Великої Волині

6 листопада 2025 р. в Рівненській ОУНБ відбулася творча зустріч з відомим українським істориком та науковцем Богданом Анатолійовичем Прищепою, на якій слухали лекцію про «Загадки Басівкутського городища. Погоринські міста Х-ХІІІ століття». 

Археологічні знахідки підтверджують, що Басівкутське городище було адміністративно-господарським центром невеликої округи в середній течії річки Устя впродовж ХІ–ХІІ століть. Укріплення-фортецю збудували тут наприкінці Х чи на початку ХІ століття як невеликий замок для княжого намісника. Використовували городище недовго. В середині ХІІ століття фортецю розгромили внаслідок князівських усобиць, а місцеві мешканці покинули поселення. Після Давньої Русі, найвірогідніше, тут ніхто не жив, адже досі не знайдено жодного об’єкта литовсько-польської доби. У 2020 році археологічна експедиція під керівництвом Олексія Войтюка, дослідила напівземлянку із посудом Х століття та піччю-кам’янкою. Потужний шар попелу свідчить про те, що будівля загинула від пожежі, вочевидь в результаті нападу. Серед найцікавіших знахідок із житла – керамічний посуд Х століття та вигнуте вістря з рогу оленя. У культурному шарі поруч із напівземлянкою знайшли залізний наральник – накладку на основну частину плуга, шпору – елемент спорядження важкого кіннотника й дуже статусну річ, величезну кількість предметів озброєння, серед яких чимало наконечників стріл. Артефакти, виявлені на території цього городища – одні з найраніших у Рівному. Вони належать до періоду, коли формувалася Давньоруська держава. За особливостями знахідок Басівкутське укріплення можна вважати одним із ранніх слов’янських городищ. Його мешканці споруджували житла та господарські споруди дуже цікавим способом. Раніше, впродовж 1997–2001 рр., експедиція під керівництвом археолога Богдана Прищепи дослідила частину пам’ятки площею 600 кв. м., аби вивчити північний край площадки та її південно-західну частину. Дослідники виявили залишки житлових та господарських споруд, а також кілька поховань. Тоді ж зафіксовано рештки дерев’яних конструкцій всередині земляних валів. Підсумки досліджень дозволили визначити датування городища в межах ХІ–ХІІІ століть. Поряд із городищем Богдан Прищепа виявив велике поселення Х–ХІІІ століть. 

2025-01-09

Любомль – улюблене місто волинського князя

Розділ: Історія міст і сіл , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині

Анотація: Місто Любомль має цікаву багатовікову історію, вважається одним з найдавніших міст на Волині, славиться своїми старовинними пам’ятками сакральної архітектури, у тому числі і домонгольського періоду. Тут знаходяться споруди, які є найдавнішими не лише на Волині, але і в усій Україні. Крім того, у Любомлі зосереджено чимало пам’яток монументального мистецтва, які відображають історичні події міста, а саме: мурована церква св. Георгія (1280 р.), костел Святої Трійці (ХVІІ ст.), південний флігель палацу графа Браницького (ХVІІІ ст.) городище «Замчище» (13 ст.), яке знаходиться в центральній частині Любомля та городище в урочищі «Шопи» (10 ст.). Дізнатися більше про історію міста Любомль, можна переглянувши даний відеосюжет.

2024-10-28

Що сталося з «наймолодшим» палацом України? Українські палаци. Золота доба

Розділ: Історія міст і сіл , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині

Анотація: Палац Терещенків у Денишах  –  один із наймолодших в Україні. Його будували в 1913–1914 роках за останнім словом техніки, облаштувавши всередині найновіші на той час системи водопроводу, каналізації та електропостачання. У Денишах Терещенки встигли пожити трохи більше 3 років - мирне життя обірвала більшовицька революція 1917-го. Чому, маючи віллу у Ніцці, особняки в Києві Терещенки вирішили побудувати цей розкішний палац на периферії Житомира? Що палац в Денишах може розповісти нам про одну з найбагатших родин минулого століття? Якою реальна історія палацу та його власників? Відповіді на ці запитання шукатиме Акім Галімов в проєкті Українські палаци. Золота доба.

2024-08-19

Монастир Босих Кармелітів

Розділ: Історія міст і сіл , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині

Анотація: Монастир Босих Кармелітів – католицький монастир XVII століття у місті Бердичів (Житомирська область). У 1593 р. власники м. Бердичева Тишкевичі збудували замок, який 1630 р. Я. Тишкевич передав католицькому чернечому ордену босих кармелітів на знак вдячності за звільнення з татарського полону. У 1634 р. було засновано так званий нижній (підземний) костел Непорочного Зачаття святої Марії Діви, Святого Михаїла Архангела, Святого Іоанна Хрестителя та Святого Іоанна Євангеліста. В 1642 р. під час освячення костелу фундатор Я. Тишкевич подарував монастиреві родину ікону св. Діви Марії, яку вважали чудотворною. Отож, яка подальша доля спідкала католицький монастир та ікону св. Діви Марії можна дізнатися переглянувши даний відеосюжет.

2024-08-15