Відеотека

Генерал-хорунжий Марко Безручко

Розділ: Видатні діячі Волині , Суспільно-політичне життя Волині

Анотація: Марко Безручко – видатний український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, один зі співтворців знаменитого «Дива над Віслою» 1920 року, коли Польська Республіка не змогла відбити агресію більшовицької росії й відстояти власну незалежність. Перемога Війська Польського над червоною армією у Варшавській битві стала можливою в тому числі завдяки вмілим і рішучим діям військ під командуванням Марка Безручка під час оборони Замостя. Дізнатися більше про військового діяча Марка Безручка та про армію УНР, яка діяла в той час на Волині, можна переглянувши відеосюжет журналіста Олександра Бухала.

2024-05-21

Костянтин Вротновський-Сивошапка

Розділ: Видатні діячі Волині , Суспільно-політичне життя Волині

Анотація: Як ветеринарний лікар за освітою зробив блискучу кар`єру військового та політика часів УНР? Полковник Костянтин Вротновський-Сивошапка виховував чотирьох дітей-патріотів. Несподівано помер і був похований на рівненському кладовищі. Перед смертю Вротновський-Сивошапка заповів поховати його поруч із могилою славного командира Василя Тютюнника. Напевно, саме з його ініціативи на могилі генерала Дієвої армії Української Народної Республіки Василя Тютюнника, на кошти учнів української приватної гімназії було споруджено пам'ятник, який чудом зберігся до наших днів. Дізнатися більше про Костянтина Германовича можна переглянувши відеосюжет журналіста Олександра Бухала.

2024-05-21

Лекція професорки історії Світлани Шульги «Чехи в Західній Волині: від оселення до рееміграції»

Розділ: Суспільно-політичне життя Волині

Анотація: У жовтні 2023 року у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася лекція професорки історії з Волині Світлани Шульги «Чехи в Західній Волині: від оселення до рееміграції», що стало справжньою подією в колі істориків-краєзнавців, науковців і всіх небайдужих до долі своєї батьківщини.

Світлана Шульга - докторка історичних наук, доцент, професорка кафедри всесвітньої історії Волинського національного університету імені Лесі Українки понад два десятиліття досліджує долі волинських чехів, пише статті у періодичних виданнях, наукових збірниках, має неперелічену кількість прочитаних лекцій, виступів по телебаченню і на youtube-каналах держави. Відвідувачі дізналися, як формувався етнічний склад населення Великої Волині, про причини, що спонукали чехів до переселення, про їх побут, традиції та ремесла, організації та боляче було слухати про насильницьку колективізацію з усіма негативними наслідками, культурне гноблення, переслідування за політичними мотивами, Малинську та Софіївську трагедії, відношення до ОУН-УПА. З огляду на те, що досвід життя чехів за радянського режиму теж не був позитивним, більшість з них скористалася можливістю повернутися у Чехословаччину – протягом 1947 було репатрійовано близько 33 тисяч представників цієї національності, але наслідки цього були для чехів також не радісними. Про це все та багато іншого досконало розповіла Світлана Шульга. Ми зробили відеозапис лекції та пропонуємо ознайомитися з нею. Лекція професорки Світлани Шульги може стати у нагоді історикам, краєзнавцям, студентам, усім, хто цікавиться історією Великої Волині.

2023-11-13

Битва під Оршею: як Костянтин Острозький переміг рашистів

Розділ: Видатні діячі Волині , Суспільно-політичне життя Волині

Анотація: Князь Костянтин Іванович Острозький ‒ один з найвидатніших державних і військових діячів першої половини XVI століття, один з найбагатших магнатів Великого князівства Литовського. Про князя Острозького писали тодішні німецькі часописи, йому присвячували панегірики. Волинський аристократ, який облаштував свою резиденцію в центрі столиці Вільно (Литва), збільшував свої статки у десятки разів та ввійшов у п’ятірку найбагатших магнатів Великого князівства Литовського. Отож, у відеосюжеті можна побачити резиденцію у Вільно та фундовані ним церкви у Вільнюсі з незвичних ракурсів; дізнатися про битву під Ведрошею, про московський полон; почути, як полководець перехитрив московських воєначальників у битві під Оршею; розкрити особисте життя та заповіт Костянтина Івановича Острозького.

2023-05-29